Tom Petty var en af de største. Inden han alt for tidligt gik bort, 66 år gammel, nåede han at spille sig helt op i den øverste kategori af sangskrivere.
Dem, der skriver den slags sange, der bliver ved med at holde år efter år efter år… tænk bare på for eksempel Free Falling, The Waiting, Learning To Fly, Wildflowers, American Girl …
Petty var måske en smule overset – på de her breddegrader var det nok Springsteen, Dylan og Young, folk hørte, inden de måske kom til Petty.
Men han har en imponerende samling sange i sit katalog, og dem skal vi høre nogle af på byens bedste anlæg hos Scala Hifi på en aften, hvor Petty-fan Jesper Nyborg, der nåede to koncerter med Petty og det, han selv kaldte et af verdens bedste rockbands, The Heartbreakers, tager pladesamlingen med og lægger en række af sine favoritnumre på pladespilleren.
Det bliver en aften i den solide sangs navn – og det kommer til at lyde helt vanvittigt godt!
Jesper er musikjournalist og radiovært på musikprogrammet Nyborg Station på DR. Han har arbejdet for Musikhuset Aarhus, NorthSide, SmukFest, Aarhus Festuge, Jelling Musikfestival, Nashville Nights International Songwriters Festival, Stories i Aalborg, SPOT Festival og Tønder Festival.
Og så er han Tom Petty SUPERFAN!
Eventet afholdes hos Scala Hifi torsdag d. 10. april kl. 18.30-20.30. Det er gratis at deltage, men tilmelding er nødvendig på aarhus@scalahifi.dk senest d. 9. april. Skriv Tom Petty i emnefeltet og oplys dit navn og mobilnummer i mailen.
SUPERFAN hos Scala Hifi
Kan du huske, da det var lykken at ha’ et par slidte jeans og spille luftguitar? Sådan har vi det stadig hos Scala Hifi. Bevares, vi kan da godt lide teknik, men vi brænder for de gode oplevelser med musik og film.
Derfor afholder vi jævnligt SUPERFAN-aftener, hvor du får muligheden for at udvide din viden om én bestemt kunstner eller ét bestemt tema. Følg os på Facebook (www.facebook.com/scalahifi) for at modtage info om de kommende SUPERFAN arrangementer eller tilmeld dig vores nyhedsmail i bunden af denne side.